Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Yaşlandırma Testi

Yaşlandırma testleri genel olarak ürünün raf ömrünü veya belirli koşullara dayanımını değerlendirmek için talep edilen testlerdir.

Deri, suni deri, polimer, plastik materyallerden kozmetik, medikal ürünlere kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde bu testler düzenli olarak yapılmaktadır.

Yaşlandırma testlerinin ürünlere ve çalışma şekillerine bağlı olarak farklı yöntemleri bulunmaktadır. 

Örneğin suni derilerde yaşlandırma testi için atmosferik koşullara göre yaşlandırma ve sonrasında görünüm değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Suni derilerde yaşlandırma 120oC Sıcaklık, 1 Bar Basınç altında 7 saat maruziyet sonrasında fiziksel bozunmanın değerlendirilmesi ile yapılmaktadır.

 

ATMOSFER KOŞULLARINDA YAŞLANDIRMA

Atmosfer koşullarında yaşlandırma sıcaklık, basınç veya nem döngülü şartlarda yapılan çalışmalardır.

0oC -100oC arası sıcaklıklarda, 0oC’nin altı ve 100oC’nin üzeri sıcaklıklarda ve farklı nem koşullarında çalışmalar gerçekleştirilip, yaşlandırma sonucu görünüm değerlendirilmesi yapılabilmektedir.

 

UV YAŞLANDIRMA

UV (Ultraviole) yaşlandırma testi, UVA, UVB UVC ışınları ile yapılan ve ürünlerin raf ömrünü belirlemek için kullanılan bir stabilite test metodudur.

UV yaşlandırma testlerinden amaçlanan, olası görsel ve fiziksel değişikliklerin laboratuvar ortamında oluşturulmasıdır. Ultraviyole ışınlar, çıplak gözle görülemeyen, farklı dalga boylarına sahip güneş ışınlarına denmektedir.

TS EN ISO 4892 Plastikler - Laboratuvar ışık kaynaklarına maruz bırakma metotlar

ASTM G154 Metalik Olmayan Malzemeler – UV Lamba aparatına maruz bırakma metotları

ISO 16474 Boyalar ve vernikler - Laboratuvar ışık kaynağına maruz bırakma metodu

SAE J2020 Otomotiv Dış Malzemeleri - Floresan UV ve Yoğuşma Aparatı Kullanılarak Otomotiv Dış Malzemelerinin Hızlandırılmış Maruz Kalması

 

OZON YAŞLANDIRMA

Ozon yaşlandırma testi temel olarak vulkanize kauçuk, termoplastik kauçuk, kablo izolasyon kılıf ürünleri üzerinde anlık statik çekme, dinamik çekme deformasyonu veya dönüşümlü dinamik esnetme ve statik esnetme altındaki deformasyonu belirlemek amacıyla yapılır.

Sabit bir hava ozon konsantrasyonu ve sabit sıcaklıklı bir oda kullanılır; numune üzerindeki çatlamalar veya diğer özellik değişimleri izlenir, ozona dayanım değerlendirilir ve bu sayede kauçuk malzemenin yaşlanma özellikleri ortaya çıkartılır.

TS ISO 1431-1 - Lastikler ve termoplastikler-Ozon çatlamasına karşı dayanıklılık tayini


Test süresinin uzunluğunun hesaplanması, Arrhenius reaksiyon hızı fonksiyonundan türetilir. Nihai test süresi size bağlıdır, ancak endüstri tarafından tanınan birçok standart vardır.

 

Tüm yaşlandırma, ürün dayanımı ve görünüş değişiklikleri gibi test talepleriniz için Mass Laboratuvar uzman teknik ekibi ile size en iyi desteği sağlayacaktır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!