Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Yanmazlık Testleri

Yanmazlık Testleri

Bir ürün ya da malzemenin ateşe ya da ısıya maruz kaldığında kolay tutuşma ve yanabilme durumunu yanmazlık testleri ile ortaya koymak söz konusudur. Testlerin yapılmaması kamu güvenliği açısından oldukça büyük bir risk taşır, tüketici ürünlerinin satışa sunulmadan önce yanma ve ısıya karşı yanıcılık testine tabi tutulması zorunludur.

Yanmazlık Testi İngilizcesi

Tekstil malzemeleri üretiminde bitim ya da bilinen ismiyle apre işlemleri terbiye işlemlerinin tamamlanmasının ardından uygulanan mekanik ve kimyasal işlemlerdir. Apre işlemleri ya da İngilizcesi flammability test uygulanmasında dikkat edilmesi gereken kriterler vardır;

 • Tekstil malzemesinin formu
 • Kullanım amacı
 • Elyaf cinsi
 • Elyafın incelik ve kalınlığı önemli kriterlerdir.

Yanmazlık Testleri Nasıl Yapılır?

Sentetik lif kullanılarak üretilen kumaşlarda statik elektriklenme olmaktadır ancak doğal lif kullanılarak üretilen kumaşlarda statik elektriklenme olmaz. Dolayısıyla statik elektriklenmeyi önleyen apre işlemleri sentetik lif kullanılarak üretilen kumaşlar için geçerlidir.

Aynı zamanda bazı apre işlemleri her türlü elyafa uygulanırken bazıları elyaf türüne göre uygulanır. Bu kapsamda yanmazlık apresi işlemleri ya da güç tutuşturluk apresi işlemleri tekstil ürününün yanmaya karşı yanmazlık özelliğini tespit etmek için yapılmaktadır.

İşlem esnasında apre maddesi kumaş yüzeye uygulanır ve genelde asker ile itfaiyeci kıyafetlerinde, araç döşemeliklerinde, bebek kıyafetleri, yataklar ile kamuya açık alanlarda kullanılan tüm tekstil ürünlerinde yanmazlık testleri yapılmaktadır.

Yanmazlık Testi Nedir

Yanmazlık testi nedir ve yapılmasındaki amaç şu şekilde açıklanır;

 • Tekstil malzemelerinin alev almaya karşı dayanaklı olmasını sağlamak
 • Bir şekilde alev almış ise yanma hızını düşürmek
 • Ateş kaynağı uzaklaştırıldığı zaman yanma olayının çok kısa bir süre sonra kendiliğinden durmasını sağlamaktır.

Tekstil ürünlerinde güç tutuşmayı sağlayabilmek için iki yöntem kullanılır, ilk yöntemde kumaşın dokumasında kolay kolay yanmayacak ve yanmazlık özelliğine sahip olan belli lifler kullanılır.

İkinci yöntemde yanmazlık testi uygulanır, yanmazlık testi işlemlerinde kullanılan kimyasal, oksijenin life girmesini engelleyebilmek için koruyucu bir tabaka oluşturur. Böylelikle lif içerisinde yanma önlenir ve bu durum karşısında yalnızca kömürleşme oluşur. Uygulanan kimyasal madde aynı zamanda yanmayan gazları açığa çıkarır.

Yanmazlık Testi Yapan Firmalar

Yangını geciktiren kumaş testleri tekstil sektöründe önemli güvenlik uygulamalarına gerek duyulmasından ihtiyaç duyulan en önemli testler arasında yer alır. Giysiler ve döşemeler dışında tüm tekstil ürünlerinin tutuşması oldukça büyük bir risktir ve ölüme neden olan en büyük tehlikedir.

Birçok yerli ve yabancı kuruluş aracılığı ile atları geliştirilmeye devam etmektedir. Amaç yanıcılık performansı çok daha güvenli ürünleri tasarlamak ve tüketici ile buluşturmaktır.

Yanmazlık Test Standartları

Standartların büyük bölümü tekstil ürünlerinin yanıcılık sorununa farklı şekillerde yaklaşır, Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan EN 1021 standardı kabul edilebilir bir kriter getirmiş olmakla birlikte sadece sigara ile kibrit testlerini kapsar.

Kıyafetler ve döşemelik mobilyalar dışında aynı zamanda perdelik kumaşlar ve oyuncaklarda alev alması durumunda kolaylıkla tutuşabilecek tekstil ürünleri arasında yer alır.

Kumaşların yapımında kullanılan elyafların çoğu kolay yanabilen hammaddelerdir bundan dolayı ateşle temas edilmesi yanıcılığı kuvvetli olan elyaf karışımlarından uzak kalmak gerekir.

Elyafın tek başına kullanılmasından daha çok polyester ve pamuk karışımları daha büyük risklere neden olur, normal şartlarda eriyen ve damlayan polyester elyaf yanma işleminin artmasını tetikler.

Yanmazlık Testleri Nedir?

Akredite edilmiş laboratuvarlarda tekstil sektöründe gerçekleştirilen üretimlerde uygulanan yanmazlık testleri şunlardır;

 • Birincil ve ikincil tutuşturma kaynakları ile yatakların tutuşabilirliği testi
 • Branda bezi testi - Askeri amaçla kullanılan
 • Çocuk yatak kıyafetleri yanma davranışı testi
 • Gece giysilerinin yanma davranışı testi
 • Giysi ve giysilik kumaşlarda yanma testi
 • Koruyucu giyecekler - Isı ve aleve karşı koruma - Sınıflandırılmış alev sıçraması testi.

 

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!