Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Uygunluk Testleri

Uygunluk Testleri

Uygunluk testleri yeni bir ürünün piyasaya sürülmesinin öncesinde dikkate alınması gereken son adımdır. Bu konuda ret yanıtı alan ürün gruplarının satışa çıkarılmasının sakıncalı olduğu bilinmelidir. Özellikle yeni ürün gruplarının denenmesi konusunda çok daha dikkatli olunmalıdır. Firmamız bu konuda gerekli olan uygunluk kriterlerini kapsamlı araştırmaların sonrasında belirlemektedir. Bu araştırmalar ürün grubuna göre değişim göstermektedir. Özel kıstaslar ürün gruplarına göre belirlenir. Uygunluk testine dair gerekli olan analizler yapılır.

Uygunluk Testinin Temel Amacı Nedir?

Uygunluk testi piyasaya çıkarılacak olan ürünün müşteri beklentileri ile ne derece uyum içerisinde olduğu konusunda yapılan araştırma olarak da nitelendirilebilir. Müşterilerin aynı ürün grubunda hangi beklentilere sahip olduğuna dair incelemelerin yapılması ve temel değişkenlerin belirlenmesinin hemen sonrasında uygunluk testi sonuçları hakkında incelemeler yapılmaya başlanır. Temel kriterler, ürün skalası, müşteri beklentileri, kullanım güvenliği gibi kıstaslar üzerinde durularak testlerde sonuca varılır.

Ürün Güvenli Mi?

Beklentileri karşılamanın yanı sıra bir de kullanımının ne derece güvenli olduğu konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu aşamada ortaya çıkarılacak olan ürünün temel kalite standartlarına ne derece uygun olduğunu anında analiz etmelisiniz. Ürün güvenliğine dair analiz yapıldığı zaman özellikle ulusal ve uluslar arası standartların temel kriter olarak kabul edildiği görülmektedir. Ürün güvenlik detayları ile alakalı analizler yapılırken sistem genel güvenliği ile memnuniyet uyandırmaya devam edecektir. Özellikle teknolojik ürünlerin piyasaya sürülmesinin hemen öncesinde güvenlik ve uygunluk testleri konusunda tüm temel kriterleri ve kıstasları karşıladığına dair onay alınması gerekir.

Ekolojik Uygunluk Testi

Son dönemlerde gelişen ve gelişmesi gereken en temel kaygı noktalarının başında ekolojik uygunluk gelmektedir. Ekolojik uygunluk ürünün üretim aşamasının doğaya herhangi bir zarar verip vermediği konusunda bilgi almanızı mümkün kılacak hususlar arasında yer almaktadır. Ekolojik uygunluk testlerinin özellikle üretim aşamasının ve ürünün temel yapısının sürdürülebilir olup olmadığı konusunda da incelemeler yapılacaktır. Küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin bu derece gündemde olması ve ilerleyen nesillere bırakılacak olan doğal ortamın giderek risk altında kalması ürünlerin ekolojik koşullara uygun bir üretim aşamasına sahip olması gerektiğini bir kere daha gün yüzüne çıkartmıştır.

Gıda Ürünlerinde Uygunluk Testleri

Uygunluk testleri kapsamında en dikkat çeken hususların başında gıda ürünleri gelmektedir. Bu yapılan testlerin sonuçlarının ve raporlama adımının oldukça hassas bir biçimde tamamlanmasına büyük önem verilmektedir.

  • Gıdaların içeriğinin sağlık koşullarına uygunluğu kapsamlı bir biçimde analiz edilecektir. Sağlık koşullarına uygunluğun yanı sıra ürünün temas ettiği ambalaj aşamasında da analizler yapılır.
  • Ürünlerin temas ettiği ambalajın ürün yapısı ile kesinlikle uyum içerisinde olması gerekir ve gıda ile temasa uygun olması istenir.

Bu detaylara göz atıldığı zaman gıda ürünlerinin piyasaya sürülmeden önce ne derece kapsamlı ve detaylı bir denetimden geçirildiği bir kere aha fark edilmektedir. Gıda ürünlerinde uygunluk testlerinin hem kimyasal raporları hem de raporun içeriği ile alakalı bilgilendirme uzmanlarımız tarafından sunulacaktır. Uzmanlarımız raporlama ve ürün uygunluk onay testi konusunda uluslar arası alandaki yetkinliğini bir kere daha kanıtlamıştır.

Rapor Hazırlama Adımı

Uygunluk testi laboratuar koşulları ve temel kalite kriterlerine göre tamamlandıktan hemen sonra raporlama aşamasına geçilecektir. Yapılan denetimlerin ne anlama geldiğinden ürünün bu denetimler çerçevesinde nasıl bir performans sergilediğine kadar raporda tüm detaylara yer verileceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Rapor hazırlama adımları ile alakalı olarak sorun yaşanmaması için raporlama aşamasında sadece uzman kadromuza yer verdiğimizi de eklemek gerekiyor. Raporlamanın genel piyasa kriterlerini içinde barındıran test sürecine uyum sağlar nitelikte olması genel memnuniyeti artırmaktadır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!