Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Oyuncak Testleri

Oyuncak Testleri

Oyuncak yapımında kullanılan kimyasal birleşenler, boyar maddeler ve plastik – silikon malzemelerin test edilmesi, insan biyolojisine uygunluk açısından önemlidir. Kanserojen madde, alerjen madde ve uzun vadede cilt tahrişlerine neden olacak maddelerin çocuk sağlığı için güvende tutulması sağlık bakanlığı yönetmeliğini kapsamaktadır. Oyuncak testleri, Mass Lab tarafından, biyoloji, kimya ve kimyagerler eşliğinde yaş gruplarına göre test edilir, analiz yapılır ve raporlanır.

Oyuncak Testleri Aşamaları

Oyuncakların çocuk yaş grubuna göre ‘’Yutulma, yanma, cilt ve organ hasarlarına yol açacak temasları, radyoaktive ve kanserojen madde’’ nitelikleri Oyuncak testleri laboratuvar ortamında incelenmektedir. Oyuncak yapımında kullanılan bileşenlerin neden olacağı hastalıklar, alerji ve tahriş durumlarının ortadan kaldırılması sağlanır. Avrupa Birliği 2009/ 48/ EC oyuncak güvenliği yasal şartları ve yönetmeliğine uygun test edilerek raporlanacaktır.

  • Oyuncağın mekanik ve fiziksel özellikleri ( batma, çizme, yutulma durumları)
  • Oyuncağın yanma veya belirli elementlerin göçü ( kimyasal madde bulaşı, güneş ya da ısıl durumlarda yanma tepkimesine girmesi)
  • Kimyasal madde analizi, organik kimya tepkime durumlar
  • Nitrosamin maddeler ve kozmetik kitlerin zarar verici etkileri
  • Nitosatable maddelerinin test yöntemiyle etki ve tepkilerinin güvenliği

Türk standartları Enstitüsü ( TSE) TE EN / 71 standartlarına göre kontrol edilerek, güvenliğin sağlanması için analiz edilecektir. Oyuncak grupları ve yaş gruplarına göre süreç değerlendirilerek, kimyasal bileşenler ve oyuncağın kozmetik etkileri de raporlanacaktır.

Oyuncak Testleri Yöntemleri

Testlerin uygulanması için oyuncağın yapım aşamasına kullanılan maddelerin kalite kontrolü ve TSE ile AB standartlarına uygunluğu ilk aşamada kontrol edilir. Yaş grubuna göre CE yönetmeliğine uyduğu takdirde, iç madde numunesi alınır. Kimyasal bileşenlerle, silikon, boyar madde veya ışıkla tepkime görecek maddelerin zaman içinde etkileri de kontrol edilecektir.

Oyuncak testleri için değerlendirme aşama aşama ilerlemektedir. Organik kimyasallar, yapay işlemler ve kozmetik işlemler üzerinden kalitesi test edilir, koku alma oyuncakları için de aynı süreç takip edilir. Koku ve tat alma oyuncakları ve 3 yaş üstü yaş gruplarına göre oyuncaklar da test edilerek, analiz yapılacaktır.

  • Oyuncağın biçimi, yapı malzemesi ve boyar malzemesi test edilecektir.
  • Kimyasal bileşenlerin tepkimeye girme durumları, ortam şartlarına göre değerlendirilir.
  • Alevlenebilirlik durumu ya da yanma durumu koşullar test edilmektedir.
  • Parmak boyası, tat ve koku alma oyuncakları, ev ve kozmetik oyuncak türleri de mekanik ve fiziksel olarak kontrol edilir.
  • Kimya alanında kullanılan bütün içeriklere göre etkileri analiz edilecektir.

Oyuncak Test Yönetmeliği

Oyuncak test yönetmeliği için TSE, CE ve ISO değerlendirmeleri de kalite, kimyasal madde kullanımı ve zararlı bileşenlerin verdiği etkiler üzerinden dikkate alınmaktadır. Sağlık bakanlığı ve tarım bakanlığının uygun gördüğü durumlara göre uygulanan TSE şartları ve koşullarına göre standartlara uygun oyuncakların raporları güvenlik değerlendirmesi kapsamında tarafsız bir şekilde yapılacaktır.

Oyuncak Testleri Laboratuvarı

Laboratuvar ortamında yapılan testler, kimyasal bileşenler ve oyuncağın fiziksel durumuna göre analiz edilir. Güvenlik şartları ve kullanım amacına uygunluk üzerinden, çocuk ve insan sağlığını etkilemediğine kesin kanaat getirildiğinde rapor olumlu sonuçlanır. Tarafsız ve bağımsız olan Mass Laboratuvar testleri, sonuçları da adaletli ve eşitlikçi bir şekilde bildirecektir.

Oyuncak Testleri Ve Danışmanlık

Oyuncaklar çocuk sağlığı ve insan sağlığı için oldukça önemlidir. Yaşamımızın içinde yer alan oyuncakların, ev, günlük yaşam, dışarı, güneş, su ve nem durumlarına göre etkileri, kimyasal tepkimeye girme durumları analiz edilecektir. Mass Laboratuvar oyuncak testleri için son teknoloji ekipmanlar kullanır, alanında uzmanlaşmış ekip arkadaşlarıyla birlikte rapor hazırlama işlemini tamamlar.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!