Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Kimyasal Madde Testleri

Kimyasal Madde Testleri

Kimyasal madde testleri birçok farklı sektörde ürünlerin piyasaya sürülmesinin öncesinde uygulanması gereken unsurlardandır. Hatta yeni yönetmelikler ile beraber seri üretime geçen ürünlerde dahi üretim aşamasında kesinlikle yenileme adımlarına yer verilmeli ve ara testler uygulanmalıdır. Bu şekilde elde edilecek olan verimliliğin bir kademe daha artış göstereceği tahmin edilmektedir. Kimyasal madde analizleri gıda sektörü, ilaç sektörü ve tekstil sektörü gibi alanlarda kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken temel hususlar arasında yer almaktadır.

Kimyasal Madde Testleri Nasıl Yapılır?

Kimyasal madde testi ile alakalı olarak analizler yapılırken ana kıstaslar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Üretim aşamasının firma tarafından belirtilen amaçlara ve kıstaslara uygun olup olmadığı konusunda analizler yapılacaktır.
  • Firmanın belirtmiş olduğu kıstaslar ile üretim safhasında kullanılan materyaller arasında bir farklılık ya da zıtlık bulunuyorsa bu durum firmaya net şekilde bildirilecektir.
  • Firmamız kapsamında TS kapsamında belirtilen kıstaslara uygun olarak incelemelere yer verilmektedir. Ulusal ve uluslar arası kapsamında yapılan bilimsel çalışmalara uygunluk da ayrı bir değerlendirme konusu olacaktır.

Kimyasal madde testlerinde standartlarımız ulusal ve uluslar arası kıstaslar dikkate alınarak belirlenmiştir. Sizin özel olarak talep ettiğinizi bir kriter listesi varsa bunu da tarafınıza sunarak onay uygun olarak incelemelerin de bilahare yapılmasını mümkün kılabilirsiniz.

İddia Testleri

İddia testleri ürünlerin kimyasal yapıda bulunmadığını iddia ettiği ürünlerin analiz edildiği seçeneklerdir. Bir ürün kapsamında iddia testi dikkate alınarak iddianın karşılığını bilimsel manada sunup sunmadığı analizin en temel unsurları arasında kendini göstermektedir. İddia testleri aynı zamanda iddia içermez testleri olarak da tanımlanmaktadır. Bu testlerde sıklıkla kozmetik ürünlerde uygulanmaktadır. Örneğin bir ürünün paraben içermediğini belirtmek bir pazarlama stratejisi olmasının ötesinde kesinlikle ürün kimyasal yapısında karşılığı olan ve gerçekten de üründe bu maddenin bulunmadığı biri içeriğin halka arz edilmesi gerekir. Bu konuda iddianın karşılığının kimyasal yapıda verilmediği tespit edildiği anda rapordan olumsuz sonucun alınacağı da eklenmelidir.

Üretim Koşullarının Uygunluğu

Kimyasal yapı incelenirken ürün kapsamında istenmeyen materyallerin olup olmadığı da analiz edilecektir. Bu şekilde ürünü kullanan kişilerin üretim safhasında yaşanan bir aksaklık sebebi ile olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmesi en temel kıstaslar arasında kendini göstermektedir. Üretim koşulları analiz edilirken firmanın iddia ettiği ekolojik sisteme saygılı üretimin var olup olmadığı da ayrı bir test konusudur.

Test Sonuçları ve Raporlama

Kimyasal madde testi laboratuvar sonuçlarının analiz edilmesinin sonrasında raporlama aşamasına geçiş yapılacaktır. Bu raporlama adımları sadece kimyasal test sonuçlarının rakamsal olarak verilmesi değil aynı zamanda bu sonuçlara dayanarak bir nitelikli raporun oluşturulması ana kıstaslar arasında kendini göstermektedir. Test sonuçları ile alakalı olarak analizlerde bulunurken kişilerin ürünlerinde standartlara uymayan bir sonuç varsa bunun hangi nedenlerden ortaya çıkabileceği ve nelere sebebiyet verebileceğine dair de bilgilendirmeler yapılır.

Uzman Kadro

Firmamızın piyasada aynı alanda hizmet veren firmalardan farklı olan noktalarının başında kesinlikle uzman kadro gelmektedir. Bu uzman kadro sayesinde kişilerin test sonuçlarında en ufak bir sapma olmadan sonucun analiz edilmesi mümkün kılınmaktadır. Sadece uzman kadro değil aynı zamanda ürünün hangi kıstaslarda ihlalde bulunduğu ve bunun hangi değerleri kontrol altına alarak düzeltebileceğiniz gibi unsurlarda da bilgilendirmeler tarafınıza iletilecektir. Firmamızın test kitlerinin en teknolojik şekilde tasarlandığı ve tüm global gelişmeler de dikkate alınarak sürecin şekillendirildiği eklenmelidir. Test envanterimizin teknolojik boyutunun gerekli olan tüm denetimlerden geçirilmiş olması genel verimliliği artırmaktadır. Birçok farklı alanda üretim öncesi ve sonrasında test süreçlerinden istifade ederek uzman kadromuzun vermiş olduğu hizmetten istifade edebilirsiniz.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!