Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Kalaylı Organik Bileşikler Tayini

Kalaylı Organik Bileşikler Tayini

Organotin yani organik kalaylı bileşikler hidrokarbon ikame edicili kimyasal bileşikler olup yıllardır mantar öldürücü özelliklerinden dolayı böcek ilaçları ve plastiklerde kullanılır. Test edildiği ürünler içerisinde;

 • Giyim
 • Ayakkabı
 • Plastik aksesuarlar
 • Çocuk eşyaları
 • Oyuncaklar
 • Dekoratif eşyalar
 • Ev ve mutfak gereçleri yer almaktadır.

Suda Az Çözünen Yanıcı Maddeler

Gerek insan sağlığı gerekse çevre açısından toksik etkiye sahip olan organik kalaylı bileşikler insan vücudunda olumsuz birçok sağlık problemine neden olur. Organik maddelerin yapısında karbon, hidrojen ve oksijen bulunmaktadır. 

İçeriğinde kükürt, fosfor ve azot gibi elementler barındırır. Erime ve kaynama noktaları düşük olmasının yanı sıra molekül ağırlıkları fazladır ve suda az çözünen yanıcı maddelerdir. 

Kullanımına Sınırlamalar Getirildi

Yapısal özellikleri olan çözünürlük, yoğunluk, uçuculuk ve hidrofobiklik içeriğinin bilinmesi önem kazanır. Çünkü bunların bilinmesi halinde etkilerini anlamak ve kontrol altında tutmak söz konusudur. 

2015 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğe göre piyasadaki bazı tüketici ürünlerinde kullanımına sınırlamalar getirilmiştir. Tekstil ve deri ürünleri ile ilgili sınırlamalar organostanik bileşikler başlığı altında tebliğde yer almaktadır. Tebliğe göre;

 • Kalay içeriği ağırlık açısından tributyltin bileşikleri yüzde 1'den daha yüksek kullanılamaz.
 • Dibutyltin bileşikleri kalay içeriği yüzde 0,1 den daha yüksek olacak şekilde piyasaya arz edilen ürünlerde kullanılamaz.

Tüketici Sağlığı Ve Güvenliğini

Tekstil sektöründe organik kalaylı bileşikler özellikle çorap ve spor giysilerinde terleme ile birlikte ortaya çıkan bakteri oluşumunu ve kötü kokuyu önlemek için kullanılır. Aynı zamanda bazı kalaylı organik bileşikler PVC ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır ancak yüksek değerde olması halinde zehirleyici etki göstermektedir. 

Cilt yolu ile emilmesi halinde üreme bozuklarına varana kadar çok probleme yol açmaktadır. Tüketicinin sağlığı ve güvenliğini koruyabilmek için tekstil ürünlerinde kalaylı organik bileşikler tayini önem kazanmaktadır. Gerçekleştirilen analiz ve test çalışmaları organik bileşiklerin miktarlarının belirlenmesini sağlar. 

Kimyasal Ve Ekolojik Testler

Tekstil işletmeleri hem kaliteli hem de güvenilir ürünler üreterek piyasaya sürebilmesi için kimyasal ve ekolojik hizmetlerinden yararlanması önem taşır. Bu kapsamda kalaylı organik bileşikler tayini yapan firma yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan şu standartları esas almalıdır;

 • TS EN ISO 17353 Su kalitesi - Kalaylı organik bileşiklerin tayini - Gaz kromatografisi metodu
 • DIN 38407-13 Su, atık su ve çamur tespiti için Alman standart metotları - Birlikte belirlenebilir maddeler (grup F) - Bölüm 13: Seçilen organotin bileşiklerinin gaz kromatografisi ile tayini.

Ağır Metal Zehirlenmesine Neden Olur

Güçlü teknolojik cihazlar kullanılarak dünyanın her yerinde kabul edilmiş olan test yöntemlerinin uygulandığı kalaylı organik bileşikler tayini laboratuvar kalaylı organik bileşikler hizmeti de vermelidir. 

Zehirli olan organik kalay bileşikleri dikkatle kullanılmalıdır çünkü vücutta birikerek ağır metal zehirlenmesine yol açmaktadır. Hayati anlamda tehlike arz eden bu durum ile karşılaşmamak için kalaylı organik bileşikler testi büyük bir öneme sahiptir. 

Kanser Hastalığının Başlıca Nedeni

Kalaylı organik bileşikler su ve gıda ile kolay bir şekilde insan vücuduna girer ve gerekli önlemler alınmadığında ölümlere kadar uzanan ciddi hastalıklara neden olur. 

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kromozomlarda bozuklukların oluşmasına neden olan zehirli maddeler aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalması ve akciğerlerde problemlere yol açar. 

Yapılan birçok kalaylı organik bileşikler tayini ve araştırmalara göre özellikle kanser hastalığının başlıca nedeni olarak ağır metal zehirlenmesini değerlendirilmektedir. Kalaylı organik bileşiklerinin hidrofobiklik, çözünürlük, uçuculuk, yoğunluk gibi yapısal özelliklerini belirlemek için çeşitli testler yapılır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!