Bizi Arayın: 0212 909 03 80

İddia Testleri

İddia Testleri

İddia testleri aynı zamanda İddia- İçermez testleri olarak da tanımlanmaktadır. Örneğin kozmetik ürünlerde bir maddenin olmadığına dair bu testleri yaptırmadan ve onay almadan pazarlama aşamasında bu tür iddialara yer verilmesine izin verilmeyecektir. İddia testleri ile alakalı olarak hem kullanılan teknik cihazların yeterliliğinin müşteri beklentilerine uygun olduğu hem de bu cihazları kullanan uzmanlarımızın alanın yetkin isimler olduğu görülmektedir.

İddia Testleri Ne Ölçer?

İddia testi yapılırken kozmetik ürünlerin en temel kapsamda olduğu fark edilmektedir. Kozmetik ürünlerin hem pazarının çok geniş olması hem de kişilerin beklentilerinin sürekli olarak değişim göstermesi kozmetik firmalarını yenilenmeye itmektedir. Bu aşamada son senelerde Paraben ya da SLS içermez unsurlarının kullanılması bir ürünün daha sık tercih edilmesini sağlamaktadır.

  • İddia testlerinde biri ürün paraben içermez kalıbını kullanacak ise kesinlikle ürün yapısında incelemenin yapılmasının sonrasında paraben içermediğine dair kesin onay alınması gerekir.
  • SLS veya diğer kimyasalları içermediğine dair de incelemeler aynı şekilde yapılmaktadır. Ürünün sunmuş olduğu iddiayı ne derece yerine getirdiği konusunda kapsamlı analizler yapılmaktadır.
  • Sadece içermez değil içerir ifadelerinde de aynı testler gerçekleştirilmektedir. Ürünlerin bir vitamini içerisinde barındırdığını bildirmesi durumunda bu vitaminin kimyasal yapıda bulunmadığının tespit edilmesi durumunda ifadenin haksız yere kullanıldığı fark edilecektir.

Bu detaylara dikkat ederek ancak bu ifadelere yer verilebilmektedir. İddia testlerinde ret yanıtı alan ve kıstaslara uygun olmayan ürünleri pazarlarken bu ifadelerin kullanılmasının cezai bir yaptırımı da vardır.

Pazarlama Kapsamında Dürüstlük

Pazarlama sürecinde müşterilerin haklarının ihlal edilmemesi için dürüst bir pazarlama ilkesinin benimsenmesi gerekmektedir. Pazarlama aşamasında olabildiğince dürüst bir bakış açısının hazırlanması ürün pazarlamasında kullanılan tüm kavramların ürünün gerçek kimyasal ve teknik boyutu ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Örneğin paraben içermediğini ya da kimyasal yapısında SLS bulundurmadığını iddia eden bir ürünün bu konuda testlerden geçirilerek onay almasının hemen sonrasında ancak bu ifadeler pazarlama aşamasında kullanılabilir bir hal alacaktır. Aksi takdirde bunun hem haksız rekabet sebebi ile cezai yaptırımının olacağı hem de ürün içeriği ile uyum sağlamayan iddia sebebi ile de markanızın geleceğinin tehlikeye girebileceğini ayrıca eklemek gerekir.

Yetkin ve Kurumsal Firma

Yapılan testlerin geçerliliğinin olması için hem test aksamlarının hem de kullanılan kıstasların, bulundurulan kadronun Türk Standartlarına uygun olması gerekmektedir. Firmamız bu konuda hem ulusal hem de uluslar arası piyasada geçerliliği olan nadir kurumlar arasında yer almaktadır. Ürününüzü sorunsuz şekilde teslim ederek İddia – İçermez testlerinden geçirme aşamasını yerine getirebilirsiniz. Yetkin ve kurumsal yapının bu eşsiz sistemi sayesinde en doğru içeriğin ve uygunluk kıstaslarının belirlenmesi mümkün kılınacaktır. Kurumsal yapının içeriği incelendiği zaman özellikle TSE uygunluğunun yanı sıra uluslar arası arenada da gerekli olan koşul uygunluklarının yerine getirildiği fark edilmektedir.

Raporlama Aşaması

İddia test laboratuvar sonuçlarının çıkmasının sonrasında sadece kimyasal test sonuçları değil aynı zamanda bunun raporlanmış bir biçimde tarafınıza sunulmuş olan haline de yer verilecektir. Raporlama aşamasında özellikle açık anlaşılır ve profesyonel bir bakış açısının sunulmuş olması müşterilerimizi memnun etmektedir. Testin kurallara uygun çıkmaması durumunda da neden ve hangi unsurlar sebebi ile ret yanıtı alındığına ilişkin bilgilendirme tarafınıza yapılacaktır.

Raporun İlgili Birimlere Teslimi

İddia İçermez testlerin yapılmasının sonrasında standartlara uygunluk ve onay konusunda gerekli rapor hazırlanacaktır. Bu raporun ürünün satışa çıkarılmasının ve seri üretiminin başlatılmasının öncesinde kesinlikle ilgili resmi birim olan Kozmetik Ürün Dairesi Başkanlığı’nda bildirimin tamamlanması gerekmektedir.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!