Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Havuz Suyu Analizleri

Havuz Suyu Analizleri

Mass Lab havuz suyunun kalite ve sağlık standartlarına uygunluğunu, bağımsız ve tarafsız test yöntemleriyle analiz etmektedir. Sağlık bakanlığı esaslarına göre TS EN ISO/ IEC 17025 akreditasyon yetkisine sahip, laboratuvar ve kimyager yöntemleri kullanmaktadır. Havuz suyu analizleri insan sağlığına ve çevresel etmenlere uygun kontrolleri, kimyasal, biyolojik ve mikrobiyolojik analizlerle rapor edilir.

Havuz Suyu Analiz Aşamaları

Kimyasal maddeler, biyolojik ve mikrobiyolojik etkiler akabinde, yüzme havuzunun sağlık standartlarına uygunluğu test edilir. Havuz serbest dolaşımı olan su kapasitesine sahip olduğu için etki ve tepki standartlarına uygunluğu, cilt sağlığı ve canlı biyolojisine zarar verecek maddelerin kontrol edilmesi önemlidir. Yüzme havuzu sularının kalite standartları kapsamında incelenmesi gereken yönetmelik şartları;

  • Sudaki kolon sayısı, Escherichia coli bakteri testi
  • Pseudomonas Aeruginosa ölçümeri, kolifrom bakteri testi
  • Kalsiyum karbonat, serbest klor oranları
  • Açık ve kapalı yüzme havuzu alüminyum, nitrat, bakır, bağlı klor ve amonyum ağır metaller testi
  • Hidrojen perosid, toplam alkalinit ve sinyanürik asit testleri
  • Havuzdaki PH değeri, alt ve üst sınırlara göre analiz edilmektedir.

Yüzme Havuzu Kimyasal Analiz Test Standartları

Ağır metaller ve PH değeri standartlarına uygunluk, yönetmelik düzenlemesine göre kontrol edilmektedir. Yüzme etkinlikleri, spor aktiviteleri ve kalabalık su temasları için sıcak ve soğuk havuz testlerinin yapılması, suya bulaşması ihtimal olan durumlara göre düzenli test gerektirmektedir.

  • Yüzme havuzu soğuk ve sıcak, kapalı ya da açık fark etmeksizin ayda bir kere fiziksel testin yapılması gerekmektedir.
  • Suya bulaşması muhtemel olan bakteri ve kimyasalların kimyagerler tarafından analiz edilmesi sağlık bakanlığı esaslarında yer alır.
  • Havuz suyu serbest dolaşım ve serbest klor sınırının analizi yapılır.
  • Yüzme havuzunun kalite standartlarına uymaması durumunda tehdit nedenleri analiz edilir.

Yüzme Havuzu Test Prosedürü

Suyun fiziksel özellikleri ve kimyasal içeriği üzerinden sağlık bakanlığının 2011 yılında çıkardığı yönetmelik esasları dikkate alınmaktadır. Suyun PH değeri ve canlıların sağlığına etkileri üzerine ağır metaller, kimyasallar aynı zamanda insanda insana geçmesi muhtemel olan bakterilerin analiz edilmesi sağlanır.

Havuz suyunun kimyasal özellikleri, klor oranı, ağır metaller, bakır, amonyum, nitrir, alüminyum ve bağlı klor ile serbest klor değeri analiz edilmektedir. Suyun bulanıklığı ve renk standartlarına göre kirlilik, bulaş ve serbest dolaşım halinde içerisine aldığı maddelere dikkat edilir.

Havuz Suyu Fiziksel Özellik Analizleri

Suyun bulanık, sarı ve benzeri renklerde görünmesi normal değildir. Suyun içindeki kimyasalların dışarıdan ve içeriden bulaşma, insan bedeniyle mikrobiyolojik canlıların suda barınma nedenleri fiziksel analizlerle test edilmektedir. Sıcak ve soğuk yüzme havuzu standartlarına göre havuz sularının kimyasal analizleri de standartlar üzerinden yapılacaktır. Ayda bir kere yapılması ve suyun değerlerinin test edilmesi için büyük bir ekip ve ekipmanla birlikte çalışılmaktadır.

Mass Lab Havuz Analizleri Çözüm Ortaklığı

Havuzdaki kimyasal, biyolojik ve mikrobiyolojik bulaşma yollarına göre suyun temizlenmesi, yenilenmesi ve bulaş ortamından uzaklaştırılması için test sonrası, bu maddelerin nereden bulaştığına da dikkat edilmektedir. Analizler ve raporlamalarla, sağlık bakanlığı standartlarına uygun yüzme havuzu problemlerinizin çözüme ulaşması sağlanır.

Yüzme Havuzu Test Laboratuvarı

Mass Lab laboratuvar testleri, havuz suyunun içeriğinin analiz edilmesi için kimyagerler ve biyomühendislerle birlikte çalışmaktadır. Bakteri, kimyasallar ve ağır metaller üzerinden en son teknoloji test cihazları kullanılarak, hızlı analiz ve hızlı çözüm sunar. Testlerle ilgili danışmanlık ve rapor alanından yararlanabileceğiniz Mass Lab ekibi, tarafsız, bağımsız ve sonuç odaklı hizmet verecektir. Açık, kapalı, soğuk ve sıcak havuz problemleri için sağlık bakanlığı yönetmeliği esaslarına göre değer analizi yapılır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!