Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Ekolojik Testler

Ekolojik Testler

Ekolojik testler son senelerde küresel ısınma, doğa tahribatı ve yaşana son insan kaynaklı afetler sebebi ile daha da önem arz eder hale gelmiştir. Firmaların büyük bir kısmı ekolojik yaşama uygun üretim safhalarının yanı sıra ürünün içeriğinin de bizzat ekolojik testlere uygun olması konusunda fırsat vermektedir. Ekolojik testler yapılırken bir diğer yandan da buna eşlik eden ürün kalite testleri de devam ettirilmektedir. Her bakımdan testlerden onay alınmasının sonrasında ancak ürün piyasaya sürülebilmektedir. Ürünlerde onay alım aşamamsının sonrasında bir sorun meydana gelmemesi için sadece ürün üretim aşamasında değil aynı zamanda üretim sonrasında ve ara üretim birimleri kapsamında da incelemeler yapılmaktadır.

Ekolojik Test Nedir?

Ekolojik test yapılma amacı ürünün hem içerik bağlamında hem de üretim safhasında ekolojik denge ile uyumlu olduğunu kanıtlamaktır.

  • Ürünlerde yer almaması gereken tüm kimyasal maddelerin tanımlaması sistem üzerinden yapılmıştır. Bu kimyasal maddelerde bir sorun yaşanmaması için özel bir denetim mekanizması geliştirilmiştir.
  • Ürünün hem içeriği kapsamında hem de ambalaj yapısında ulusal/uluslar arası  ekolojik kıstaslara ve yasaklara uygun bir alternatifin tercih edilmesi gerekmektedir. ancak bu şekilde ekolojik testlerden onay alınması mümkün olacaktır.
  • Özellikle plastik kullanımının yaygın bir hal alması ile beraber doğada çözünmeyen atıkların doğaya yayılımının hız kazandığı görülmektedir. Üretim faaliyetlerinde, sucul organizmalara zarar vermeyecek, topraktaki organizmaları olumsuz yönde etkilemeyecek ve en önemlisi sürdürülebilir bir üretim yapısının benimsenmesi gerekmektedir.

Bu değerlerde bir sorun meydana gelmemesi için gerekli olan önlemler eksiksiz bir biçimde alınmıştır. Ekolojik testlerin sadece bir tamamlayıcı unsur olduğunu da belirtmek gerekir.

Sürdürülebilir Üretim

Ürünlerin içerik yapısı kapsamında sorun meydana gelmemesi için alınan kimyasal sınırlama tedbirlerinin yanı sıra üretim aşamasının sürdürülebilir olması da en dikkat çeken hususlardandır. Üretim yapısının doğaya zarar vermeyecek ve atık üretim kıstaslarını da olumsuz etkilemeyecek şekilde tasarlanması gerekir. Sanayinin bu derece aktif hale gelmesi sebebi ile atık üretimi konusunda daha bilinçli bir bakış açısının kazandırılması gerektiği en temel kıstaslar arasında kendini göstermektedir. Sürdürülebilir üretim sayesinde içerikten ambalaja kadar odak noktası doğa olan bir sanayi üretim aşamasının benimsenmesi en temel kıstaslardandır.

İddia Testleri

Piyasada satışa çıkarılan ürünlerin bir kısmının ambalajının geri dönüştürülmüş olan plastikten imal edildiği görülmektedir. Bunun gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusunda da analizler yapılmaktadır. Sadece ambalajın geri dönüştürülebilir ürünlerden üretilmesi değil aynı zamanda ambalajın geri dönüştürülebilir olup olmadığı konusunda da bilgilendirme sunulmalıdır. Bir ürünün geri dönüştürülebilir ambalaj ile paketlendiği iddiasında bulunan firmaların bu iddiayı kesinlikle yapılan testler ile de kanıtlaması gerekmektedir. Ancak bu şekilde ifadeleri pazarlama aşamasında kullanmasına onay verilir. Doğaya zararlı içerik barındırmaz ifadeleri de aynı şekilde denetime tabidir.

Ekolojik Test Sonuçları

Ekolojik test laboratuvar kimyasal sonuçlarının değişken değerler üzerinden sunulmasının yanı sıra çıkan sonuçlar üzerinden hazırlanan raporlar da sıklıkla tercih edilmemektedir. Bu raporların hazırlanma aşamasında sadece alanın uzmanı olan personellerimiz yer almaktadır. Konunun uzmanı olan personellerimizin özelikle raporun hazırlanması, raporda meydana gelen ihlal oluşturan değerler varsa bunların neler olduğu gibi hususlarda da bilgilendirmeler yapılacaktır.

Teknolojik Envanterimiz

Global manada yaşanan teknolojik gelişmeler dikkate alınarak envanterimizi yenilemeye devam etmekteyiz. En ufak hassas değerlerin dahi ölçüm adımının sorunsuz şekilde yerine getirilmesi konusunda teknolojik envanterimiz dikkat çekecek bir seviyede kendini göstermektedir. Teknolojik envanterimiz ile alakalı olarak sorun meydana gelmemesi adına hem ülkemizdeki standartlar hem de uluslar arası standartlara uygun teknik donanım sağlanmaktadır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!