Bizi Arayın: 0212 909 03 80

DMFu & DMFa Tayini

DMFu & DMFa Tayini

Mobilya, ayakkabı ve aksesuar gibi deri ürünlerin taşınmasında ya da depolanmasında ortaya çıkacak olan küfün engellenmesi için kullanılan kimyasal bileşik dimethyl fumarate kısaca DMFu'dur.  

İnsan sağlığı için zararlı olan kimyasal bileşik olan DMFu üst solunum yollarında tahrişe neden olmasının yanı sıra solunması ya da temas edilmesi halinde ciltte ve gözlerde aynı zamanda mukoz zarlar üzerinde tahrişe yol açar. 

AB Ülkelerinde Kullanımı Yasaklandı

Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde kullanımı yasaklanmıştır, Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan farklı yasal düzenlemelere göre tekstil ürünlerinde kullanılması sınırlandırılmış ya da yasaklanmıştır. 
Ürünlerin güvenilir olduğunu anlayabilmek için laboratuvarlarda test ve analiz çalışmalarının yapılması önem kazanır. Gözle görülemeyecek küçüklükte olan DMFa aynı zamanda uçucu özelliğe sahiptir, silika jel poşetlerde ya da ürünlerinde de bulunmaktadır. 

Alerjik Reaksiyonlara Yol Açmakta

Ülkemizdeki son düzenlemeye göre ürünlerde her bir kilogram da ancak 0,1 miligram yoğunlukta kullanılabilir aksi halde ürün satışa sunulamaz. Bunun dışında aynı zamanda deri ürünler de küflenmeyi engellemek adına mantar öldürücü olarak kullanılan DMFu yani dimetil fumarat bileşiktir. Silika poşetler ve diğer malzemelerde kullanılan düşük konsantrasyonlar bile alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. 

Güçlü Kontak Alerjene Sahip

Dimetil fumarat buharlaşarak derinin emmesine neden olur, kirlenen yüzeyler ile yakın temas aracılığında insan derisi üzerinde absorte olur. Basit temasın yanı sıra solunum ya da sindirimi durumunda mukoza zarlar, gözler, cilt ve üst solunum yolları tahriş olur. 

Küf mantarına karşı kullanılan ve güçlü kontak alerjene sahip olan bileşik çok düşük konsantrasyonlarda dahi insan bedeninde şiddetli alerjik reaksiyona neden olur. 

Dikkate Alınan Standartlar

Dimetil Formamid tayini yapılan laboratuvarlarda dikkate alınan standartlar;

  • TS EN ISO 1833-12 Tekstil - Kantitatif kimyasal analizler - Bölüm 12: Akrilik, bazı modakrilik, bazı klorolifler, bazı elastenler ve bazı diğer liflerin karışımı 
  • TS EN 16778 Koruyucu eldivenler - Eldivenlerde dimetilformamidin tayini
  • TSE CEN ISO/TS 16189:2013 Ayak giyecekleri - Ayak giyecekleri ve bileşenlerinde bulunan potansiyel olarak kritik kimyasal maddeler - Ayak giyeceği malzemelerinde bulunan dimetilformamidin kantitatif tayini için deney metodudur.

Yüksek Tehlikeye Sahip Biyositler

Dimetil Fumarat tayini, tüketiciye güvenilir ürünler sunabilmek amacıyla yetkili laboratuvarlar da yapılmakta ve ürünlerdeki dimetil fumarat oranı tespit edilmektedir. 

Tekstil ürünlerinde küf mantarına karşı kullanılan bileşikler oldukça yüksek tehlikeye sahip biyositlerdir. Düşük yoğunlukta kullanılsa dahi belli bir güce sahip alerjen kaynağı olmasının yanı sıra şiddetli alerjik tepkimelere yol açmaktadır. 

Anne Karnındaki Bebeğe Dahi Zararlı

Uzun süre teneffüs edilmesi ya da deri yolu ile emilmesi vücutta birikmesine neden olur ve cilt hastalıklarına davetiye çıkarır. Özellikle kramp, bulantı, yemek borusu çevresinde tahribat ve ağrı ile kendini göstermektedir kolaylıkla alev alan kimyasallar olmasının yanı sıra anne karnındaki bebeğe dahi zarar verebilecek tehlikededir. 

Yapay Organik Bileşik

DMFa tayini önemlidir çünkü zararlı kimyasallardan biri olan dimetil formamid düşük çözücü özelliğinden dolayı genellikle film ve elyaf yapımında aynı zamanda kaplama ve yapıştırıcı formülasyon olarak kullanılır. 

Yapay organik bileşik olan DMFa deriden yapılmış ürünlerin depolama ve nakliyesi esnasında küf oluşmasını engellemek için koruyucu niteliğindedir. Sevkiyat için deriden imal edilmiş olan eşyaların üzerine ya da konteynırların içine püskürtülür. 

DMFu Tayini Önemli Bir Test Parametresidir

Özellikle tüketici ürünlerde DMFu tayini önemli bir test parametresidir. Kontakt dermatite neden olan her iki maddenin kullanımı Avrupa’da yasaklanmış Türkiye'de ise kullanımı sınırlandırılmıştır. Avrupa Birliği ülkeleri tarafından 2009/251/EC direktifi kapsamında dimetil fumarat ile dimetil formamid kullanımı kesin olarak yasaktır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!