Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Kozmetikte Ağır Metal Tayini


                kozmetikler ağır metal

Ağır metaller 

Yoğunluğu 5 gr/cm3’ den büyük olan elementlere genel olarak ağır metal adı verilir. Metalik özellik gösteren elementlerden oluşup, açık ve tam bir tanımlaması yapılmamıştır. Bu grupta geçiş metalleri, bazı  yarı metaller, lantanitler ve aktinitler bulunur. 

Ağır Metallerin Zararları
Ağır metaller, beyin ve sinir sistemimizi hasara uğratır Vücuttaki protein ve sinir sistemlerine kolay bir şekilde bağlanabilmekte olduklarından dikkat eksikliği, bazen otizm ve bazen de kronik yorgunluk olarak kendini gösterebilir. 
Her metal için farklı toksik özellik gösterdiğinden genel olarak ,mide bulantısı, karın ağrısı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, spazm ve böbrek yetmezlikleri görülebilir.
 

Ağır metal içeren kozmetik ürünlerden nasıl korunmalıyız?
 Tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri ürünü alırken etiket bilgilerini dikkatli olarak okumalı  ve önerilen koşullarda saklanmalıdır. Ayrıca kozmetik ürünlerin organik olanlarını tercih edilmeli, temizliğine ve kullanım sıklığına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Kozmetik ürünlerde ağır metal tayini
T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) 10.05.2016 tarihinde kozmetik ürünlerde “Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz” duyurusunu yayınladı. Kılavuz, kullanıcı sağlığına olumsuz etkilerin önlenmesi açısından, kozmetik ürünlerde öncelikli olarak Kurşun, Arsenik, Cıva, Kadmiyum ve Antimon olmak üzere ağır metal analizlerinin yaptırılmasını zorunluluk haline getirmiştir.  

Test metodu olarak Mikrodalga Yakma Metodu ve ICP-MS  kullanılmaktadır.

a)Kozmetik ürünler için sınır değerler; 

Kurşun: 20 ppm 
Arsenik: 5 ppm 
Kadmiyum: 5 ppm 
Cıva: 1 ppm 
Antimon: 10 ppm 

b) Diş macunları için kabul edilebilir en yüksek sınır değerler aşağıda verilmiştir: 
Kurşun: 1 ppm 
Arsenik: 0.5 ppm 
Kadminyum: 0.1 ppm 
Cıva: 0.2 ppm 
Antimon: 0.5 ppm

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!