Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Kozmetik ürünlerde vegan testler


Kozmetik ürünlerde vegan testler

Vegan olan bir ürün, herhangi bir hayvansal içerik veya hayvansal türevli içerik içermez..Temelini veganizmden alan vegan kozmetik sektörü son yıllarda büyümekte ve birçok kozmetik çeşidinin vegan versiyonu üretilmektedir. 

Vegan kozmetik ürünleri de veganizmin farkındalığı ile büyük oranda yükselişe geçmiştir. Vegan kozmetik ve doğal kozmetik arasında da farklılar mevcuttur çünkü bu ürünlerde jelatin, gliserin, kolesterol, karmin, lanolin, guanin, kolajen gini hayvansal kaynaklı hiçbir madde yer almaz.

Kozmetik ürünlerin vegan olarak isimlendirilmesi için sadece içeriğinde hayvansal madde bulunmaması tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra laboratuvar ortamında bazı testlerden geçmesi gereken kozmetik ürünlerinin test işlemlerinde hayvanların kullanılmaması  gerekmektedir.

“Cruelty Free” yani zulümsüz olarak adlandırılan test işlemlerinde hayvanların kullanılmamasını amaçlayan bir oluşumdur. Kozmetik ürünler “Cruelty Free” etiketine sahipse veganlar tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Vegan olan markalar,  hayvanların üzerinde test yapmasının önüne gerecek gönüllü insanlarla testler yapmakta veya laboratuvar testlerine (vitro testing)  başvurmaktadır.
 

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!