Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Cilt İle Direk Temas Eden Ürünlerde Nikel Salınım Miktarı Tayini

Nikel;parlak, beyaz renkli, sert bir metaldir. Nikel, gümüş  veya altın ile karşılaştırıldığında, daha dayanıklı olan  bir metal özelliği kazanır.  Bu nedenle, sıklıkla diğer metallerle karışım halinde, sıklıkla metal takılarda ve daha bir çok nesnenin yapımında kullanılmaktadırlar. 

Nikel alerjik kontakt dermatit adı verilen alerjik deri döküntüsüne (alerjik temas egzamasına) en sıkneden olan etkendir.  Günlük hayatta kullanılan pek çok metal üründe dayanıklı kaplama malzemesi olarak da nikel kullanıldığından, alerjik duyarlılığı olan kişiler için önemli bir sorun oluşturmaktadır.  

Nikel içeren nesneler hangileri olabilir? 

Özellikle gümüş renkli ise metalden üretilmiş hemen her nesne nikel içerikli kabul edilir.

Günlük yaşamda en sık karşılaşılan nikel içerikli nesneler şunlardır:

madeni para toplu iğne , iğne kapı kolları, tutacaklar, metal aksesuar, süsler, takı ‐ toka, dikiş iğnesi, sigara çakmağı, çatal, bıçak takımı, musluk, fermuar ,dosya dolabı, ataş  örnek olarak verilebilir.

Nikel ve Deri

Nikel deri ile temas ettiğinde terde hızla çözünmekte ve epidermal hücrelerle bağlanmakta. Böylece deride alerjik raksiyonlara neden olmakta. Bu alerjik reaksiyonların klinik belirileri bundan sonra nikelin sadece solunum yada sindirim yolu ile alınması sonrasında bile alevlenebilmektedir.

Deri hastalığının çoğunda tespit edilen  serum nikel oranları normalden daha yüksek bulunmuştur. Örneğin psoriais hastalarında bunun nasıl geliştiği henüz tam olarak bilinmemektedir.

Nikel Testi

 Nikel, giysiler üzerindeki düğme, fermuar ve perçin gibi metal aksesuarlarda kullanılan alasımlarda bulunmaktadır. Bazı insanlar nikele karsı alerjik reaksiyon gösterebilir ve nikel barındıran aksesuarlarla uzun süreli temas halinde ciddi cilt tahrisi ile karşılaşabilir. (EC) No 1907/2006 sayılı AB REACH Yönetmeliği’nin Ek XVII bölümünde Nikel salınımı kısıtlanmıştır.

Bu çalışmalarda esas alınan şartlar şunlardır;

  • TS EN 12472+A1 Metalik kaplamalar – Kaplanmış malzemelerde nikel ayrıştırma metodunun tayini aşınma ve korozyon simülasyon deneyleri.
  • TS EN 1811 Doğrudan ve uzun süreli cilde temas edebilecek olan ürünlerin açığa çıkan nikel için referans deney yöntemi.
Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!