Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Ayakkabı Testi

Ayakkabı Testi

Ayakkabı ithalatının yapılmasından önce, üretilen ayakkabıların; mamul edildiği maddeleri, üretim amacına uygun şekilde üretilip üretilmediği, beklentinin karşılanıp karşılanmadığı gibi konularda çeşitli laboratuvar testleri yapılır. Bu testlerin genel adı Tareks ayakkabı testi olarak geçer. Tareks, web tabanlı bir yazılım olup, üretilen ürünlerin; güvenliğini, kalitesini ve standartlara uygun şekilde üretilip üretilmediği kontrol etmek ve buna göre hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak amaçlı yapılır.

Tareks Ayakkabı Testi

Tüketici ürünlerinden olan ayakkabılar, terlikler, sandaletler, bazı zararlı maddeler içerebilir. Bu zararlı maddelerden bir tanesi de fitalatlardır. Gümrük Tareks sistemi tarafından; bu tür ürünlerde herhangi bir zararlı maddenin bulunup bulunmadığını anlamak için, Tareks ayakkabı testi uygulanır. Yapılacak risk analizine göre; ithalat denetimine ait can ve mal güvenliğini sağlamak, insan sağlığını, çevre ve tüketici korumasını amaçlamak için, usul ve esaslara göre denetleme yapılır. Yapılan test sonrasında, ürünlerin sağlığa zararı dokunacak düzeyde fitalat içerip içermediğine bakılarak, risk grubuna ayrılır.

Ayakkabı testinde;

  • Her tür kadın ayakkabıları
  • Unisex ayakkabılar
  • Kadın ve erkek terlikleri
  • Ev içinde giyilen ayakkabılar test edilir.

Her modelden bir renk seçilerek test yapılır. Yani her renk için ayrı ayrı test yapılmasına gerek yoktur.

Ayakkabı Test Fiyatları

Tareks denetim sisteminde ithal ayakkabılarda 6 farklı fitalat maddesinin analizi yapılır. Fitalatlar, kanserojen madde içermeleri ve insan sağlığını etkilediğinden dolayı yasaklı maddeler arasındadır.

Kontrol edilen fitalat maddeleri;

  • Di-n-butylfitalat DBP
  • Benzylbutylfitalat BBP
  • Di-isononylfitalat DINP
  • Di-isodecylfitalat DIDP
  • Di-n-octylfitalat DNOP
  • Di(i-ethylhexxyl)fitalat DEHP

Ayakkabı ürünlerinde kabul edilen yasal limit % 0,1 yani 1000mg/kg’dır. Test raporunda, analiz yöntemi dışında; hangi parçaların test edildiğine ve hangi fitalat maddelerinin kontrol edildiği belirtilmeli ve ürüne ait resimler de eklenmelidir. İthalatçı firma; ISO/IEC 17025 sertifikasına sahip, profesyonel bir laboratuvardan test raporu alabilir. Ayakkabı test fiyatları için; alanında uzman ve deneyimli teknik ekibiyle hizmet veren, TS EN ISO/IEC 17025 standartlarında test yapma yetkisine sahip Mass Laboratuvar ve Danışmanlık Hizmetleri’ne başvurabilir ve online teklif formunu doldurarak, test fiyatları hakkında, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayakkabı Test Süreleri

Test için numune alınır ve ürün ithalatçıya teslim edilir. Denetim beyanname tescili öncesinde Tareks başvurusu yapılır. Bu arada risk analiz sonucu, ürün teste yönlendirildiğinde, test sonuçları çıkana kadar, beyanname teslim edilmez. Bu yüzden ayakkabı test süreleri, ortalama 1 haftayı bulan sürelerde sonuçlandırılıyor.

Ayakkabıda İstenilen Testler

Tareks ayakkabı testlerinde; deri kısımlar, baskılı olmayan tekstil kısımları ve test için ulaşılamayan bölümler teste tabi tutulmuyor. Bu yüzden numunelerin gönderilmesi aşamasında, gerçek deri olan kısımların belirtilmesi ve kısım kısım açıklanması önemlidir. Aksi bir durumda ise gerçek deri olan kısımlar, teste girmeyecektir. Fitalat ihtimalinin bulunmasına karşı ayakkabıda istenilen testler, erişimi olan noktalarda gerçekleştirilir. Buna göre; ayakkabı tabanı, iç astar bölgesi, ayakkabının dış yüzeyi ve ürün üzerinde bulunan süslemeler, teste tabi tutulan alanlardır.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!