Bizi Arayın: 0212 909 03 80

Ağır Metal Testleri

Kozmetik Ürünlerde Ağır Metal Testleri

Ağır metaller, yer kabuğu ve suda doğal olarak bulunabilen, aynı zamanda günümüzdeki endüstriyel gelişmenin bir yansıması olarak çevredeki miktarları artmakta olan maddelerdir. Söz konusu metaller, boyar madde içerebilen kozmetik ürünlerin de içerisinde olduğu ürünlerde belirli düzeyde doğal bileşen olarak bulunabilmelerinin yanında çevrede yaygın bulunmaları ve kararlı bir kimyasal yapıya sahip olmalarından dolayı ürün içerisinde safsızlık olarak yer alabilmektedir.

Yoğunluğu 5 g/cm3 ’den büyük olan, Pb (kurşun), As (arsenik), Cd (kadmiyum), Hg (cıva) ve Sb (antimon) metalleri, canlı organizmalarda maruz kalma dozu, yolu ve süresine bağlı olarak sağlığı olumsuz yönde etkilediklerinden ötürü öncelikle dikkate alınması gereken ağır metallerdir.

Ağır metaller kozmetik ürünlerde, özellikle renk ve parlaklık vermek amacıyla kullanılan hammaddeler ve kullanılan boyalardan kaynaklanmaktadır. (ruj, makyaj malzemesi, oje, saç boyası, şampuan, el sabunu, deodorant, güneş kremi, el losyonları vb.)

TEST ADI TEST METODU LİMİT DEĞER
Kurşun (Pb) Mikrodalga Yakma Metodu ve ICP-MS

20 mg/kg

Diş Macunu: 1 mg/kg

Kadmiyum (Cd)

5 mg/kg

Diş Macunu: 0,1 mg/kg

Civa (Hg)

1 mg/kg

Diş Macunu: 0,2 mg/kg

Arsenik (As)

5 mg/kg

Diş Macunu: 0,5 mg/kg

Antimon (Sb)

10 mg/kg

Diş Macunu: 0,5 mg/kg

 

Bazı farklı ülkelerin regulasyonlarına göre ise bu ağır metallere ilave olarak Nikel (Ni) metal tayini de talep edilmektedir.

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!