Bizi Arayın: 0212 909 03 80

1,4-Dioksan Testi


                    1,4-Dioksan Testi

1,4-Dioksan Testi

1,4 Dioksan (1,4-Dioxane), CAS numarası 123-91-1 olan organik yapılı bir bileşiktir. Dietil etere benzer hafif bir kokusu olan renksiz bir sıvıdır. Bileşik genellikle basitçe dioksan olarak adlandırılır, çünkü diğer dioksan izomerlerine nadiren rastlanır.

1,4 Dioksan Hangi Ürün Gruplarında Bulunur ?

1-4 Dioksan, birçok endüstride çeşitli kullanıma sahip bir kimyasaldır. Çözücü olarak kullanılabilir, antifriz ve boya sökücüleri gibi bazı malzemelerin yanı sıra deodorantlar ve kozmetikler gibi tüketici ürünlerinde bir yan ürün olarak ortaya çıkabilir ve bazı ilaçların imalatında kullanılır.

Kozmetik, deodorant, kişisel bakım ve temizlik ürünleri, boya sökücü, antifriz ürün grupları başta olmak üzere 1,4 dioksan barındırabilen ve testinin yapılması gereken ürün gruplarıdır.

1,4 Dioksan Tehlikeli midir ?

Dioksanın kanserojen olduğu kanıtlanmış ve bir çok ülkede regülasyonlar aracılığı ile yasaklanmış ve kontrole tabidir. Kanserojen olarak sınıflandırılmasının yanı sıra, merkezi sinir sistemi, böbrekler, karaciğer ve solunum sistemi üzerinde de olumsuz etkisi vardır.

Ne var ki 1,4 Dioksan her zaman bir hammadde olarak bitmiş ürün içerisine bilinçli olarak eklenmez. Bu yüzden ürün formülasyonunda göremeyebilirsiniz. Ürünün içerisine etilen oksit, SLS, PEG benzeri hammaddeler konulduğu zaman bu hammaddeler etoksilasyon diye adlandırılan bir reaksiyon ile 1,4 Dioksan üretir.

Bu yüzden bitmiş üründe 1,4 Dioksan testini yapmak gerekmektedir.

1,4 Dioksan Testi Nasıl Yapılır ve Test Süresi Nedir ?

Mass Laboratuvarında dioksan testi GC-MS cihazı ile çok düşük düzeylerde tespit edilebilmektedir. Laboratuvarımızda dioksan testinin süresi özel ve acil talep durumları haricinde 3 iş günüdür.

 

Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!